TYT AYT Nedir Kimler Girebilir?

2018 yılına kadar YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) olarak adlandırılan sınav yenilenmiş ve sınav sisteminde köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Ortaöğretimde okuyan öğrencilerin üniversitelerde eğitim alabilmesi için girmesi gereken YGS-LYS sınavı 2018 yılından sonra YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) olarak uygulanacaktır. YKS sınavı iki sınav halinde (TYT-AYT) ve iki farklı oturumda gerçekleşecektir. TYT-AYT sınavları ise YGS-LYS ‘den farklı olarak 1 gün arayla uygulanacaktır. Bu yazımızda yeni sınav sistemine alışma sürecinde öğrenciler tarafından en çok sorulan ‘TYT AYT Nedir Kimler Girebilir’ ve ‘TYT AYT ‘ye Kimler Başvurabilir’ sorularına cevap vermeye çalışacağız. Bununla birlikte TYT AYT sınavına hazırlıkta öğrencilerin faydalanabileceği ÖSYM Çıkmış Sorular (Tüm YGS Soruları ve Cevapları) ve TYT AYT konu anlatımı videolarını da blogumuzda bulabilirsiniz.

TYT AYT Nedir?

YKS sınavının TYT ve AYT olarak adlandırılan iki farklı oturumda gerçekleşecek olması MF, TM ve TS bölümlerinde eğitim alan öğrencilerin hangi sınava gireceğine dair bir karmaşa yaratmaktadır. Bu noktada birçok öğrenci MF, TM, TS veya yabancı dil bölümlerinde hangi sınavlara gireceğine karar vermeye çalışmakta ve ‘TYT AYT sınavı nedir kimler girebilir’, ‘TYT AYT ‘ye kimler başvurabilir’ sorularını sormaktadır. Bu nedenle yazımıza öncelikle TYT ve AYT sınavlarının mantığını, sınavın YGS ‘den farkını açıklayarak başlayacağız. Yeni sınav sistemi tam olarak anlaşıldıktan sonra TYT AYT ‘ye kimler başvurabilir sorusuna vereceğimiz cevap daha net anlaşılacak ve MF, TM ve TS bölümlerinde okuyan öğrenciler kendi bölümlerinde hangi sınav sorularını çözeceklerini öğreneceklerdir.

TYT AYT Nedir Kimler Girebilir?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre YGS sınavı 2018 yılı itibariyle YKS olarak uygulanacaktır. Uzun adı Yükseköğretim Kurumları sınavı olan YKS; TYT ve AYT olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Bu noktada ‘TYT AYT nedir kimler girebilir’ sorusunu yaratan karmaşanın esas sebebine değinmiş oluyoruz. Yeni sınav sisteminin açıklanmasıyla birçok aday sınavın YKS TYT ve AYT olmak üzere üç oturumdan oluştuğu fikrine kapılmıştır. TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavın ilk oturumunun; AYT (Alan Yetelilik Testi) ise ikinci oturumun adlarıdır. Peki TYT AYT nedir kimler girebilir? Yani her iki sınava da MF, TM ve TS bölümlerinin tamamı katılmak zorunda mı?

TYT Sınavı Nedir?

ÖSYM tarafından açıklanan yeni sisteme göre TYT sınavı; Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Sınavın ilk basamağı olan bu teste tüm adaylar katılmak zorundadır. TYT ve YGS arasındaki temel fark ise; TYT ‘nin özellikle Türkçe ve Matematik bölümlerinde adayın yeterliliğini ölçmek için bilgiyi değil yeterliliği temel almasıdır. Yani burada esas test edilmek istenen; adayın mevcut bilgilerini nasıl kullandığı ve bu bilgilerle problem çözmeye ne derece yatkın olduğudur. Aynı zamanda YGS (YGS 1, YGS 2…) sınavı ile 6 farklı puan türü hesaplanırken bu sınavda sadece TYT puanı hesaplanmaktadır. Yeni sistem ile TYT ‘den en az 150 puan alan adaylar sadece TYT puanları ile tercih yaparak Meslek Yüksekokullarına girebilmektedir.

AYT Sınavı Nedir?

tyt ayt nedir kimler girebilir, tyt ayt 'ye kimler başvurabilir YKS ‘nin ilk aşaması olan TYT ‘den sonra, AYT sınavı ve TYT sınavının doğru-yanlış sayıları birlikte hesaplanarak Eşit Ağırlık, Sözel ve Sayısal puanlar elde edilmektedir. TYT sınavında sorulan ve temel bilgi becerileri ölçen sorular, AYT sınavında yoğun olarak alan bilgisini gerektiren sorulara dönüşmektedir. Sınav Edebiyat-Sosyal Bilimler 1, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler 2 bölümlerinden oluşmaktadır. AYT sınavında Sosyal Bilimler Testi, Sosyal Bilimler Testi-1 ve Sosyal Bilimler Testi-2 olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. TM, MF ve TS bölümlerinde okuyan öğrenciler kendi alanlarına uygun bölümleri çözerek sınavı tamamlamaktadır. Eşit ağırlık, sözel ve sayısal puanların hesaplanması ise adayların tercih ettiği bölümlerdeki soru katsayılarına ve doğru-yanlış sayılarına göre yapılmaktadır. AYT sınavında almak istediğiniz puan türüne göre hazırlanan ders programları ile sınava hazırlanmak istiyorsanız Nettekurs.com Online TYT AYT Eğitimlerinde MF, TM, TS ve yabancı dil bölümlerine özel hazırlanan canlı ders paketleri, seçeceğiniz bölüme uygun oluşturulan yazılı ve PDF kaynaklar ile tüm dershane imkanlarına dilediğiniz her yerde ulaşabilirsiniz!

TYT AYT ‘ye Kimler Başvurabilir?

YKS, 3 oturumlu bir sınavdır. AYT sınavına eşit ağırlık, sözel ve sayısal puanlarının hesaplanmasını isteyen adaylar girmektedirler. Bunun dışında yabancı dil bölümünden sınava girecek adaylar ise farklı bir oturumda gerçekleşen YKS Yabancı Dil Sınavı ‘na başvurmak zorundadır. YKS’ye başvuran tüm adayların, Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmaları zorunludur. Diğer oturumlar isteğe bağlıdır. 2018-YKS ’ye öğrenim durumları aşağıdakilerden herhangi birine uyanlar başvurabilmektedir:

  • 2017-2018 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler
  • Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar
  • Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar
  • Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar
YKS ‘ye Nasıl Hazırlanabilirim?

Yazımızın bu kısmına kadar TYT AYT nedir kimler girebilir? ve TYT AYT ‘ye kimler başvurabilir?sorularınızı yanıtladık. Peki yenilenen sınav sistemine uygun en iyi çalışma şekli nedir? YKS ‘ye nasıl hazırlanılır?
YKS sınavı sonuçları, YGS ve LYS ‘den farklı olarak 3 puan türünde (eşit ağırlık, sözel, sayısal) hesaplanmaktadır. Bu nedenle adayın istediği üniversitede tercih edeceği bölümün puan türünü belirleyerek ona uygun bir çalışma programı hazırlaması oldukça önemlidir. Sözel bölümden sınava girecek adayın sadece TYT sınavına yönelik matematik çalışması yeterli olacağı gibi AYT sınavına da katılarak sayısal ağırlıklı puan almak isteyen adayın matematik ve fen bilimlerinde çalışmalarını yoğunlaştırması gerekecektir. Nettekurs.com online TYT AYT YDT eğitimlerinde kendi bölümünüze uygun TYT ve AYT online ders paketlerini seçebilirsiniz. TM, MF, TS ve yabancı dil bölümlerine özel hazırlanan paketler içerisinde yer alan yüzlerce saatlik canlı ders, sınırsız video tekrar hakkı, ücretsiz yazılı kaynaklar ve PDF dokümanlar ile tek girişte YKS kazanabilirsiniz. Ücretsiz üyelik oluşturarak online YKS-TYT-AYT Kursu içeriklerini tamamen ücretsiz olarak incelemek, etkileşimli canlı derslerimize konuk olmak ve uzman eğitmenlere dilediğinizi sormak için Online YKS Kursu Ücretsiz Dene sayfasından YKS ‘yi seçmeniz yeterli!

Yorumlar

 1. 15 yasindayim ve kho nun resmi sayfasinda 16 20 yas alimi oluyor diyor ama liseyi bitirmis olmak diyor 16 yasinda lise bitmedigine gore nasil oluyor ve yazili sinav icin ayt tyt uzerinden aliyolar o sinava girmek icinde lise ve dengi okul mezunu istiyolarlar 16 yas alimi hangi kosullarda oluyor lutfen donus yapin cok mutlu olurum.

  1. Feyzanur Hanım Merhaba

   Kara Harp Okullarına veya Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurabilmek için ÖSYM Başkanlığınca yapılan ‘MSÜ’ sınavına girmeniz gerekir. Bu sınava katılabilmek, Harp Okulları ve Meslek Yüksekokullarına kayıt yaptırabilmek için üst yaş sınırı 21 ‘dir(1997 ve sonrası doğumlu). Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2018 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olma veya dönemine bakılmaksızın 2016 ve 2017 yılında mezun olma (daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar) zorunluluğu bulunmaktadır.
   Detaylı bilgiye burada ulaşabilirsiniz. >>ÖSYM MSÜ Başvuru Kılavuzu
   İyi günler dileriz.

 2. Merhaba benim merak ettiğim lise 11. Sınıfta okurken tyt ve ayt ye girebilir mıyım teşekkür ederim şimdiden

  1. Can Bey Merhaba

   TYT – AYT sınavlarına lise veya dengi okulların son sınıfındaki kişiler veya ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar katılabilir. 11. sınıfta öğrenciyken sınava girmek mümkün değildir.

   İyi günler dileriz.

  1. Merhaba

   Yabancı uyruklu kişiler de TYT – AYT sınavına girebilmektedir. Sınav hazırlık sürecinde konu anlatımlarını sınırsız tekrar edebilmek, ihtiyacınız olan tüm kaynaklara 7/24, zaman ve mekan engeli olmadan ulaşabilmek için Nettekurs Online YKS TYT AYT Kursu‘ nu ziyaret edebilirsiniz. Canlı derslerimize konuk olma ve kaynaklarımızdan ücretsiz yararlanma fırsatı sizi bekliyor! >> Online YKS TYT AYT Kursu Ücretsiz Dene!

 3. Merhaba, ben üniversite 2.sınıf öğrencisiyim. Tekrar tercih yapmak istiyorum TYT sınavına girebilir miyim ve sınava girdiğim takdirde yerleştirme puanına okul puanım tekrardan eklenir mi?

  1. Menekşe Hanım Merhaba

   Eğitiminiz devam etse de TYT sınavına girebilirsiniz. Ortaöğretim Başarı Puanınızla ilgili bilgiyi ise ÖSYM YKS Kılavuzu‘ndaki ‘Ortaöğretim Başarı Puanı’ bölümünden detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Bu süreçte unuttuğunuz bilgileri tazelemek ve en etkili sınav tüyolarıyla sınava kolayca hazırlanabilmek için Nettekurs Online YKS TYT AYT Kursu kaynaklarından faydalanmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz hemen ücretsiz deneyebilirsiniz. >> Online YKS Kursu Ücretsiz Dene!

  1. YÖS’e yalnızca yabancı uyruklu öğrenciler ve çift vatandaşlığa sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları girebilmektedir. Bölüm farklılığı YÖS için aranan bir kriter değildir.

 4. Merhaba, ben üniversite okudum bitirdim iki yıllık meslek yüksek okulu sonrada 4 yıllık başka bir üniversite, mezun olduğum epey oluyor bu sınav sistemi filan tamamen değişmiş tekrar sınava girerek başka bir üniversite daha okumak istiyorum tyt ve ayt ye girmem şart doğrumu anladım

 5. Iyi günler ben 2009 mezunuyum daha sınava hic girmedim 2020deki sınav a girmek istiyorum anadolu meslek lisesi yiyecek içecek hizmetleri bölümü nu bitirdim bölümü eşit ağırlık ama ben matematik konusunda iyi değilim sözel derslere girmek istiyorum sınavda bunu için ayt mi tyt yemi girmem lazım teşekkür ederim

  1. Merhaba, eğer 2 yıllık bir önlisans programına girecekseniz YKS TYT aşamasındaki tüm alanlardan sorumlu tutulmaktasınız. Ancak 4 yıllık lisans düzeyinde bir programa yerleşmek istiyorsanız ve bölümünüz de eşit ağırlık ise hem birinci aşama olan TYT’de hem de ikinci aşama olan AYT’deki matematik sorularını çözmeniz beklenmektedir.

 6. Merhabalar. Benim de bir sorum olacak. Bu sene sınava gireceğim. Yks’de hem tyt hemde ayt testlerini cevaplayıp puana göre önlisans tercihi yapabilir miyim?

  1. Merhaba,
   Eğer bir ön lisans tercihi yapacaksanız TYT’ye girmeniz yeterlidir. Hem TYT hem de AYT girseniz bile puanınıza göre bir lisans ya da ön lisans programını tercih edebilirsiniz. AYT’ye girmeniz ön lisans bölümlerini tercih etmenizde engel teşkil etmemektedir.

 7. İyi günler. 4 yıllık mühendislik mezunuyum, tekrar sınava girip başka mühendislik bölümü okumak istiyorum. TYT sınavına girmem gerekir mi?

  1. Merhaba,

   Eğer bir önceki yıl TYT sınavına girdiyseniz ve barajı geçtiyseniz tekrar TYT’ye girmeyebilirsiniz. Ancak girmediyseniz ve mühendislik alanında eğitim almak istiyorsanız, bu durumda TYT’ye girmeniz gerekmektedir.

 8. Dört yıllık üniversite öğrencisiyim ve 3 sınıftayım şuan tyt ye girip başka bir bölüm okumak istiyorum şuan okuduğum bölümü sildirmem mi gerekir?

  1. Merhaba,
   Eğer bölümünüzden memnun değilseniz bir dilekçe yoluyla kaydınızı sildirebilirsiniz. Bu durum YKS’ye girmeniz önünde bir engel teşkil etmeyecektir.

 9. Merhaba
  Yös ûn belgesi tyt ayt ile aynı mı yani devlet tarafından aynı belgeler mi verilecek
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba,
   YÖS’te elde edilecek belgeler başvurulan üniversiteler tarafından verileceğinden ilgili belgeler de resmi evrak niteliğinde olacaktır.

 10. Tyt ye girdigim eğer Açıköğretim 2 yıllık üniversiteyi mi yazmam gerekir?Ayt neden gereklidir? yks ye girmeli miyim

  1. Merhaba,

   2 yıllık MYO ve Açıköğretim programları için TYT’ye girmeniz yeterlidir. 4 yıllık fakülteler içinse AYT’ye girmeniz gerekmektedir.

 11. Merhaba önlisans okurken yks ye başvurdum ama sistem kafamı karstrdi tekrar ünv tercihi yapmak için tyt ye girmem yeterlimi birde ayt varmış onada girmek zorundamiyim napmaliyim ortaöğretim tıbbi sekreterlik mezunuyum

 12. Merhaba 2 yıllık ön lisans için sadece tyt sınavına girmek yeterli doğrumu anladım aceba

 13. Selamunaleykum ben AÖL’den 7 ve 8’sinifi bitirdikten sonra tyt’ye girebilirmiyim ve tyt’yi kazanirsam polis kolejine gidebilirmiyim simdiden allah razi olsun

 14. Merhaba
  Ben bilgisayar mühendisliği bölümü okumak istiyorum ayt den hangi bölümden çalışmam gerekiyor (eşit ağırlık mı sayısal mı sözel mi )

 15. Merhaba! Ben dil öğrencisiyim ama istediğim bölüm dilde değil. Sınav sistemini tam olarak anlamadığım için sormak istedim. Sınava girerken hangi bölümde olduğumuza göre mi giriyoruz? Yani dilde olduğum için sadece tyt ve ydtye mi girmek zorundayım, ayt ye giremez miyim? Ve birde üniversite bölümlerinde genellikle aldığı bölümler yazıyor ya sayısal sözel gibi dilden sayısal bölüm bir üniversiteye gidemez miyim? Kafam baya karıştı…

  1. Merhaba,

   Dil bölümünden alan programlar için TYT ve YDT sınavına girmeniz gerekmektedir. Ancak başka bölümlere de girmek isterseniz TYT ve AYT sınavlarına da girmeniz gerekecektir.

   İyi günler

  1. Merhaba,
   Yeni sistem ile TYT‘den en az 150 puan alan adaylar sadece TYT puanları ile tercih yaparak Meslek Yüksekokullarına girebilmektedir, iyi günler.

 16. Merhaba ben liseyi bitirdim PMYO ya gitmek istiyorum ama hangi sınava girecem bilmiyorum yardımcı olurmusunuz yani hangi sinava girebilirim tyt mi ayt mi bilmiyorum ve tyt ye girmek istersem ayt ye girmesem olurmu

  1. Merhabalar, PMYO tercihi yapabilmek için yalnızca TYT’den 150 üstü puan almanız yeterli ancak tercih yapan öğrenciler arasından puanı ve başarı sıralaması en yüksek olan öğrenciler seçilecektir, iyi günler.

 17. Merhaba ben lise son sınıf öğrencisiyim meslek lisesindeyim ve bölümüm yiyecek içecek hizmetleri meslek liselerinde alan seçimi bölüm olduğu için bölümüm eşit ağırlık oluyor bu durumda yks eşit ağırlıkta mı girmem gerekiyor sözelden veya sayısaldan da girebilir miyim?

  1. Merhabalar, bölümünüz eşit ağırlığa denk gelse de dilediğiniz taktirde sözel ya da sayısal alandan sınava girebilirsiniz, iyi günler.

 18. Merhabalar ben kpss ye hazırlanıyorum eğer sınavdan yüksek bi puan alıp atanırsam aynı zamanda tyt ayt ye girip üniversite okuyabilirmiyim
  ama açık öğretimden değil

  1. Merhabalar, TYT ve AYT’ye lise son sınıf öğrencileri ile mezun durumunda olan lise öğrencileri girebiliyor, iyi günler.

 19. Tyt de tüm derslerden mi sorumluyuz
  Sayısal sozel hepsi
  Öyleyse eğer fizik,kimya, biyoloji, felsefe,din kültürü kitabını vermediler ya

  1. Merhaba,

   Gerekli çalışmaları yapar, disiplinli bir programda çalışırsanız TYT AYT sınavları oldukça kolay bir sınavdır. Çaba gösterdiğiniz her alanda olduğu gibi bu alana da emek verirseniz başarısız olma ihtimaliniz yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − dört =