DGS Tercih Nasıl Yapılır,DGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

DGS sürecinin en kritik aşamalarından biri de tercih aşamasıdır. Adayların kaç tercih yapacağı, bu tercihleri neye göre yapacakları, hangi tablolara dikkat edilmesi gerektiği ve ideal bir tercih sürecinin nasıl olması gerektiğine dair püf noktaları DGS Tercih Nasıl Yapılır , DGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanır ? başlıklı yazımızda açıklayacağız.

DGS puanlarının ilan edilmesinin ardından ÖSYM, tercih sürecini başlatan kılavuzu web sitesi aracılığıyla adaylara sunmaktadır. Bu sürecin hatasız bir şekilde ilerlemesi adına aşağıda noktaların dikkate alınması adayın yararına olacaktır.

DGS Tercih Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

DGS Tercih dönemine girildiği andan itibaren adayların dikkate alması gereken bazı temel noktalar vardır. Bunlardan ilki mezun olunan ön lisans programının hangi alanlardaki lisans programlarına geçiş imkanı tanıdığı kontrol edilmelidir. ÖSYM yıldan yıla müfredat değişiklikleri, bölümlerin açılıp kapanması vb. kriterleri göz önüne alarak her dönem ilgili alanlarda düzenleme yapabilmektedir. Bu sebeple DGS Tercih döneminde adaylar bu hususta dikkatli olmalıdırlar. Bir diğer husus, adaylar tercihlerini Tablo-1’deki kriterlere (lisans programlarının kodlarını, adlarını, kontenjanlarını, puan türünü, öğretim süresini ve koşullarını) göre yapmalıdırlar.

Tercih sırasında ÖSYM tarafından belirlenen kriterlere aykırı tercihte bulunan adaylar, programa yerleştirilse bile sorumluluğu üstlenmiş olarak kabul edileceklerinden bu konu da dikkat edilmesi gereken başka bir noktadır. Bu sebeple adayların DGS Tercih dönemlerinde mutlaka DGS alanında uzman bir danışmanlık hizmeti alması gerekmektedir. Nettekurs’un Online DGS Kursu ile sürece hazırlanan adaylara DGS alanında tecrübeli danışmanlar tarafından tercih konularında profesyonel destek verilmektedir. Dolayısıyla adaylara bir taraftan DGS alanında nitelikli eğitimler verilirken, diğer taraftan da tercihler konusunda da rehberlik ve danışma hizmeti sağlanmaktadır.

2018 dgs puan hesaplama, dgs puan hesaplama 2018

Yerleştirmeler Neye Göre Belirlenmektedir?

Adayların tercihlerini yaparken en çok istedikleri bölümleri ilk sıralara yazmaları yararlarına olacaktır. ÖSYM tarafından tanınan 30 adet tercih hakkı da bu minvalde aday için en iyi olduğunu düşündüğü bölümlerden başlanarak kullanılmalıdır. Programlara yerleştirme işleminde puan en önemli rolü oynamaktadır. Örneğin T programını, aday A birinci tercihinde, aday B dördüncü tercihinde göstermiş olsun. Aday B’nin puanı aday A’dan yüksekse ve aday B ilk üç tercihine puanı yetmediği için yerleştirilmemiş ise T programına puanı daha yüksek olduğu için aday B yerleşecektir. Puanlarınızın karşılığı için yapmanız gereken netleri öğrenmek için DGS Puan Hesaplama Motorunu  kullanabilirsiniz.

DGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanmaktadır?

Adayların zorlu tercih dönemi sonrası en çok sorduğu sorulardan birisi de DGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? sorusudur. ÖSYM bu konuda herhangi bir tarih ya da zaman aralığı vermese de geçmiş dönemlerde yapılmış olan tercih sonuç tarihleri adayların kafasında iyi kötü bir şablon oluşturacaktır. DGS Tercih Sonuçları itibariyle herhangi bir programa yerleşemeyen adaylar için ÖSYM daha sonra Ek tercih listesini yayımlayarak, boş kalan kontenjanlar için açıkta kalan adaylara ikinci bir tercih hakkı tanımaktadır.

Peki, yukarıda bahsedilen çerçevede geçmiş yıllarda DGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanmıştır?

Sınav YılıSınav Açıklama TarihiTercih Yapma AralığıTercih Açıklama TarihiFark (Gün)
201016 Ağustos18 – 24 Ağustos27 Ağustos3 Gün
20118 Ağustos22 Ağustos – 5 Eylül8 Eylül3 Gün
201224 Ağustos29 Ağustos – 4 Eylül10 Eylül7 Gün
20133 Ağustos14 – 21 Ağustos28 Ağustos7 Gün
201425 Temmuz21 – 26 Ağustos29 Ağustos3 Gün
20154 Ağustos31 Ağustos – 4 Eylül11 Eylül7 Gün
201624 Eylül30 Eylül – 7 Ekim16 Ekim9 Gün
20176 Eylül19 – 26 Eylül2 Ekim6 Gün
201816 Ağustos7 – 14 Eylül20 Eylül6 Gün
201925 Temmuz21 – 28 Ağu4 Eylül6 Gün

 

Liste yakından incelendiğinde adaylara tercih yapma süresi olarak 7 günlük bir süre bırakılmıştır. Bununla birlikte geçmiş yıllarda tercih açıklama süreleri her ne kadar farklı olsa da, bu sürelerin ekseriyetle bir haftayı geçmediği, en geç 9, en erken de 3 gün ile sınırlı olduğu rahatlıkla görülebilmektedir.

Bu yazımızda DGS maratonunun kırılma noktalarından biri sayılan tercihlerle ilgili DGS Tercih Nasıl Yapılır , DGS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanır? konularına odaklandık.

Bloğumuzdaki yazılarımız hakkında görüş ve önerilerinizi bildirmek için sayfa sonundaki “Yorum Yap” bölümünden soru ve katkılarınızı ekleyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak uzman danışmanlarımız sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 + 15 =