DGS Matematik Konuları 2019 DGS Matematik Soru Dağılımı

Sayısal mantık ve sözel mantık sorularıyla bilinen ÖSYM sınavlarından biri de DGS ‘dir. ‘Problem’ tarzındaki soru tipleri olarak bilinen bu mantık soruları, özellikle DGS ve ALES gibi akademik yükseltme amaçlı girilen sınavlarda sıkça karşımıza çıkar. Peki bu soru tipleri hangi DGS konularından hazırlanır? DGS konuları matematik bölümünde nasıl bir dağılım gösterir? Güncel DGS matematik konuları nelerdir? Özellikle DGS sayısal bölümü üzerinde duracağımız bu yazıda, DGS matematik konuları 2019 DGS matematik soru dağılımı hakkında bilgi vereceğiz. Aynı zamanda yazımızın sonunda paylaşacağımız videolarda DGS matematik soru dağılımı içinde en fazla karşımıza çıkan soru örneklerini görebilir ve DGS matematik konularındaki ücretsiz video dersler için Nettekurs ‘u ziyaret edebilirsiniz! >> Online DGS Kursu Ücretsiz Dene!
dgs konuları matematik, 2019 dgs soru dağılımı, dgs matematik konuları 2019

DGS Matematik Konuları Nelerdir?

DGS sayısal konu dağılımında ağırlık, DGS matematik sorularındadır. 60 sorunun sorulduğu DGS sayısal bölümündeki soruların yaklaşık 50 ‘si matematik, 10 ‘u ise geometri sorusudur. Çıkmış DGS Soruları yazımızdaki PDF ‘lerden faydalanarak DGS matematik soru dağılımı hakkında fikir sahibi olabilir ve DGS sayısal soru tiplerini görebilirsiniz.

DGS Matematik Konuları 2019: Temel Kavramlar, Sayılar,Asal Çarpanlar ve Tam Bölen Sayısı, Faktöriyel, Bölme- Bölünebilme, Denklem Çözme, Basit Eşitsizlikle ve Sıralama, Mutlak Değer, Üslü – Kareköklü Sayılar, Oran – Orantı, Problemler (Kesir, Saat, Yaş, Sayfa, Yüzde, Kar – Zarar, Faiz, Karışım, Hız – Hareket, İşçi ve Havuz), Kümeler, Fonksiyonlar, işlem, Mod, Permütasyon – Kombinasyon, Olasılık, Sayısal Mantık

DGS Geometri Konuları 2019: Geometrik Kavramlar ve Doğruda Açılar, Çokgenler ve Dörtgenler, Çember ve Daire, Analitik Geometri, Katı Cisimler

DGS Sayısal Mantık Soruları Nelerdir?

DGS matematik soru dağılımında en fazla çıkan konu; DGS sayısal mantıktır. 2019 DGS soru dağılımı içerisinde de en fazla karşımıza çıkacak konu DGS sayısal mantık olacaktır. Çünkü DGS sınavı genel olarak adayların pratik düşünme ve bilgi birikimi ile problem çözebilme becerisini ölçen bir sınavdır. Bu nedenle DGS konuları matematik bölümünde en çok problem soruları etrafında şekillenmekte ve diğer DGS matematik konularında da bilmece benzeri karmaşık sorular hazırlanmaktadır. DGS sayısal mantık çözümlerinde kullanılan en etkili tüyoları alabilmek için Nettekurs.com ‘u ziyaret edebilir hatta Online DGS Eğitimlerinde eğitmenlerimize dilediğinizi sorabilirsiniz.

 

2019 DGS Soru Dağılımı Nasıl Olacak?

DGS matematik konuları 2019 kapsamını öğrendikten sonra 2019 DGS soru dağılımı içerisinde bu konuları soru sayıları ile görebilmek için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

2019 DGS Soru Dağılımı

Sayılar
Temel Kavramlar 2
Ardışık Sayılar2
Çözümleme1
Dört İşlem1
Bölünebilme
Asal Sayılar2
OBEB – OKEK
Faktöriyel
Taban Aritmetiği
Basit Eşitsizlik1
Mutlak Değer1
Toplam10

 

Cebir
Rasyonel Sayılar3
Üslü İfadeler2
Köklü İfadeler2
Oran –Orantı2
Çarpanlara Ayırma1
Denklem Çözme2
Toplam12

 

Problemler
Sayı ve Kesir Problemleri4
Yaş Problemleri1
Hareket – Hız Problemleri1
Karışım Problemleri1
Faiz Problemleri
İşçi – Havuz Problemleri
Yüzde – Kar ve Zarar Problemleri2
Toplam9

 

Yetenek
Kümeler2
Sayı Dizileri1
Saymanın Temel Kuralları
Permütasyon
Kombinasyon1
Olasılık1
İşlem3
Modüler Aritmetik1
Saat – Gün Problemleri
Fonksiyonlar1
Grafik ve Tablolar4
Akıl Yürütme Problemleri8
Toplam22

 Tabloda göreceğiniz tüm DGS konuları matematik için özenle hazırlanmış PDF ‘lerle, özel ders gibi takip edebileceğiniz canlı derslerle ve sınırsız izleyebileceğiniz video kaynaklarla 2019 yılında da online eğitimin en iyisi Nettekurs Online DGS Kursu ‘nda sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 6 =